W jaki sposób zachęcić dziecko do czytania książek? To pytanie zadają sobie rodzice, którzy chcieliby, aby ich pociechy znalazły nową pasję i czerpały z licznych korzyści, które niesie za sobą obcowanie z historiami na papierze. Dzięki nim dzieci szybciej uczą się języka, analizowania i podejmowania decyzji, a na dodatek rozwijają słownictwo. Wszystkie te rzeczy okazują się przydatne w ciągu szkolnych lat oraz dorosłym życiu. Co można zrobić, by przekonać dziecko do czytania i sprawić, aby naprawdę je polubiło? Oto kilka skutecznych porad!
Jak zachęcić dziecko do czytania – zacznijcie wspólnie
Omawianie porad dotyczących tego, jak zachęcić dziecko do czytania rozpoczniemy od podkreślenia roli regularności. Zacznij od wypracowania rutyny, którą pociecha zaakceptuje. Przykładowo – może to być pół godziny lub godzina wspólnego czytania przed snem.
Spokojny wieczór z dzieckiem i książką ma wiele zalet. Młody człowiek cieszy się chwilami z rodzicem, który często tylko o tej porze jest wolny od obowiązków, a jednocześnie poznaje ciekawe historie. Te mogą pomóc skrócić czas zasypiania, działać relaksująco i wpływać na pojawienie się przyjemnych oraz angażujących snów.
Choć dla dziecka takie wieczory to czas relaksu, rodzic powinien być uważny. Niestety, wiele dzieci przyznaje, że uprzedziło się do czytania przez tematykę… lektur. Nie da się ukryć, że niektóre pozycje mogą zostać uznane za mało przystępne, a na dodatek trudno jednym stałym programem nauczania spełnić wymagania tematyczne każdego dziecka. Z tego powodu w domu zaleca się skupienie na gatunku, który dziecko naprawdę lubi. Jeśli podczas próby zachęcenia dziecka do czytania zauważysz, że zaczyna się nudzić, lepiej zapytać, czy nie woli zmienić historii na inną.
Co jednak w sytuacji, gdy nie wiesz, od jakiego gatunku zacząć, by nie popełnić błędu na samym starcie? Zaufaj książeczkom związanym z ulubionymi bajkami dziecka lub opowieściom z tego samego gatunku, co najczęściej wybierane przez niego komiksy, filmy czy gry.
Pośród wskazówek dotyczących tego, jak zachęcić dziecko do czytania, nie może zabraknąć uwagi, że po książkę można sięgnąć w wielu miejscach. Od czasu do czasu urozmaicaj rutynę. Aby pociecha zawsze znalazła czas na lekturę, warto zaopatrzyć się w nią podczas wspólnego spaceru, np. pikniku, na wyjeździe, koloniach, czy innych form aktywności. W ten sposób książka będzie kojarzyć się z czasem wolnym w każdej formie, nie tylko jako dodatek do wieczornego zasypiania.
Jeśli postanowisz dyskutować z dzieckiem po lekturze, istnieje większa szansa na to, że będzie zainteresowane analizowaniem poznawanych historii. Rozmawiajcie o przeczytanych słowach, a jeśli dziecko nie zna niektórych z nich – od razu wyjaśniaj ich znaczenie. Jeśli poznawanie nowych wyrazów intryguje Twoje dziecko to możesz zaopatrzyć się w bardzo ciekawą pozycję „Trudne wyrazy. Słownik ilustrowany na wesoło” z wydawnictwa edukacyjnego EduEmu. Nie zapomnij też o sile emocji i tym, jak ważne jest ich wyrażanie i zrozumienie. Jeśli lektura budzi radość, smutek, strach czy jest zabawna, wymieńcie się związanymi z tym spostrzeżeniami.
Jak zachęcić dziecko do nauki czytania – wysłuchuj i reaguj
Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? Jako rodzic prawdopodobnie chcesz nie tylko czytać dziecku, ale też zachęcić je do stawiania przed sobą czytelniczych wyzwań. Jak to osiągnąć? Nie zapomnij o:
- Wysłuchiwaniu potrzeb. Jeśli pojawi się chęć przeczytania konkretnej pozycji, sprawdź, czy jej tematyka jest odpowiednia i sprezentuj dziecku egzemplarz. Alternatywnie zaproponuj, że razem wstąpicie do biblioteki lub księgarni w celu jego odszukania. Jeśli pociecha zobaczy, że się zaangażowałeś, istnieje duża szansa, że będzie zmotywowane, by samodzielnie przeczytać wymarzoną pozycję.
- Czytaniu sobie nawzajem, bez zrażania się niepowodzeniami. Jeśli niektóre słowa są kłopotliwe – pomagaj, tłumacz i zachęcaj do powtarzania ich na głos. Pochwały i wsparcie są w tym przypadku bardzo istotne, a cieszenie się progresem – niezbędne.
- Opracowaniu własnych rytuałów. Jak zachęcić dziecko do nauki czytania, by do końca życia pamiętało, że to dzięki rodzicom stawiało pierwsze kroki ku swojej pasji? Stwórzcie domowy klub czytelniczy lub kącik literacki, w czasie którego będziecie dyskutować o wybranej lekturze lub rozpiszcie comiesięczne wyzwania np. „w tym miesiącu czytamy po 50 stron dziennie”. Potem oznaczajcie, komu udało się spełnić cele. Niech te będą dopasowane do waszych potrzeb i możliwości. Do zabawy zaangażujcie wszystkich domowników i pamiętajcie o wyznaczeniu jasnych ram czasowych!
Czytaj dalej pod zdjęciem
Bądź dobrym przykładem dla dziecka
Jeśli Twoje dziecko lubi poznawać nowe historie i potrafi czytać, musisz zmierzyć się z jeszcze jednym wyzwaniem. W poradniku dotyczącym tego, jak zachęcić dziecko do czytania książek nie może zabraknąć tematu samodzielnego sięgania po lekturę – bez nadzoru i sugestii rodziców.
Jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania? O ile pociechy czują się dobrze, gdy poprzez książkę pogłębiają relację z opiekunami, tak samodzielne czytanie bywa wyzwaniem. Jeśli jednak stworzysz stabilne fundamenty, to tylko kwestia czasu. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy, aby:
- Dziecko miało dobry wzór i przykład, że czytanie jest stałą częścią życia. Dzieci uczą się przez obserwację i inspirują się dorosłymi. Jeśli większość wolnego czasu spędzasz w telefonie lub przed telewizorem, nie powinno Cię dziwić się, że dziecko nieświadomie kopiuje te zachowania. Pokazując, że wolne godziny wolisz poświęcić na lekturę, stanowisz najlepszy wzór.
- Dziecko było zachęcane do sięgnięcia po konkretne pozycje, np. takie które lubiłaś lub lubiłeś w dzieciństwie. Warto przy okazji opowiedzieć, ile znaczyła dla Ciebie lektura i wrócić wspomnieniami do tamtego okresu życia. Możesz ofiarować taką książkę w prezencie i prosić, by po zapoznaniu się, dziecko podzieliło się spostrzeżeniami. W ten sposób pobudzisz ciekawość, a jednocześnie pogłębisz Waszą więź.
- Zachęcać dziecko do czytania serii. Przywiązanie do danego cyklu i jego bohaterów sprawia, że pociecha sama wyraża chęć sięgnięcia po inne, podobne pozycje.
- Dziecko było zachęcane do czytania opisów książek, by odnaleźć najbardziej dopasowane opowieści. Nie da się ukryć, że ludzie uwielbiają, gdy w książkach odnajdują cząstkę siebie. Jeśli bohater jest w podobnym wieku, ma zbliżoną sytuację rodzinną i relacje z przyjaciółmi, zainteresowania to bardzo możliwe, że stanie się ulubionym bohaterem literackim Twojego dziecka.
Jak zachęcić dziecko do czytania – podsumowanie
Odpowiedź na pytanie, jak zachęcić Twoje dziecko do czytania książek wymaga od rodziców szeregu działań, poświęcenia uwagi i zaangażowania. Ważne jest też, by unikać pułapek i zachowania mogącego zostać odebrane jako przymuszanie. Jako czytelnik sam dobrze wiesz, że od czasu do czasu zdarzają się tzw. przestoje czytelnicze, czyli dni, gdy nie chcesz sięgać po żadną lekturę.
Młodzi ludzie również przechodzą te stany, szczególnie w okresie dojrzewania, gdy pojawiają się problemy z rówieśnikami, trudne sprawdziany czy innego typu kłopoty i rozterki. Nie naciskaj, jeśli widzisz, że dziecko ma dużo obowiązków lub w jego życiu nastał stresujący czas.
Bądź wyrozumiały i słuchaj potrzeb młodego człowieka. Wtedy z pewnością uda ci się odnaleźć najlepszy sposób, by zainspirować i zachęcić go do czytania!