ShellBag

Bezpieczeństwo dzieci w sieci i poza nią – Internet, droga, szkoła i dom

Rodzic podaje pomocną dłoń dziecku dbając o jego bezpieczeństwo

Spis treści:

  1. Bezpieczeństwo dzieci w sieci
  2. Bezpieczeństwo dzieci w szkole
  3. Bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu
  4. Bezpieczeństwo dzieci w domu
  5. Bezpieczeństwo dzieci na drodze
  6. Podsumowanie

Bezpieczeństwo dzieci w sieci i poza nią to dziś temat głośno komentowany nie tylko przez pedagogów. Rodzice zwracają uwagę na coraz dłuższą listę zagrożeń. Wynika z łatwego dostępu do Internetu, anonimowości w sieci, a także łączonego z tym tematem eskapizmu, czyli ucieczkę od problemów na którą nieświadomie decydują się dzieci, gdy napotykają na drodze kłopoty. Niestety, choć te problemy są poważne, na sieci nie kończą się zagrożenia czyhające na pociechy. Co więc warto wiedzieć na ich temat i co robić, by skutecznie wspomóc dziecko?

Bezpieczeństwo dzieci w sieci – Twoje dziecko w Internecie

Bezpieczeństwo dzieci w sieci to temat rzeka. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że powtarzane od lat hasło „w Internecie nic nie ginie” ma bardzo dużo wspólnego z rzeczywistością. Dlatego już dziś wielu rodziców decyduje się na ograniczenie lub całkowitą rezygnację z pokazywania wizerunków pociech w sieci. Ma to wiele zalet. Dzieci, które zaobserwują takie zachowanie u rodziców, będą czerpały przykład z góry. Co za tym idzie? Po wysłuchaniu argumentów i nabyciu odpowiedniej wiedzy, raczej szybko nie zdecydują się na publikację swojego wizerunku w social mediach.

Niestety, problem kradzieży tożsamości, a także wykorzystywania czyjegoś wizerunku jest dziś poważny. Ponadto świat zmienia się bardzo szybko i coraz częściej słyszy się o zagrożeniach wynikających z wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) do kradzieży wizerunku twarzy, a nawet głosu drugiej osoby. W momencie, gdy tak trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość, specjaliści zalecają podchodzenie z głową do publikowania prywatnych materiałów. Nigdy nie wiesz czy w sąsiedztwie nie mieszka ktoś kto ma różnego typu skrzywienia.

W tej sytuacji najważniejsze jest to, by uczulić siebie jako rodzica, ale też pociechę na to, by:

● nie publikować informacji na temat wyjazdów, szczególnie w momencie wakacji, ponieważ taką informację mogą wykorzystać potencjalni złodzieje;
● nie dzielić się publicznie informacjami na temat swojego życia, dokładnymi danymi osobowymi, czy miejscem zamieszkania. Najlepiej nie publikować zdjęć z okolicy, widoku z balkonu ani innego rodzaju wskazówek na temat lokalizacji;
● nie wysyłać prywatnych zdjęć, w tym dokumentów, osobom, których się nie zna lub do których nie ma się wystarczającego zaufania.

Twoje dziecko w Internecie musi pamiętać, że każdy kontakt z obcą osobą może być niebezpieczny. Dlatego warto rozmawiać z pociechami na temat zagrożeń, weryfikować utrzymywane przez nie kontakty. Jednocześnie podchodź ze zrozumieniem do potrzeb i zbudowanych relacji. W końcu również w Internecie można znaleźć przyjaciół o podobnych zainteresowaniach czy pasjach.

Wyjaśnij czego nie należy pod żadnym pozorem przesyłać oraz jakiego typu informacjami się dzielić. Opcją, z której korzystają rodzice, jest również kontrola rodzicielska sprzętów, takich jak komputery czy telefony. Nie powinna jednak być alternatywą dla świadomego korzystania z Internetu, a pomocą na początkowym etapie edukowania na ten temat.

Internet może być bezpiecznym miejscem pełnym możliwości rozwoju. Najważniejsze jest, by bezpieczeństwo dzieci w sieci rozpoczynało się od przykładu z góry – od rodziców, bliskich członków rodziny i rodzeństwa.

Bezpieczeństwo dzieci w szkole – pamiętaj o tych kilku rzeczach

Dzieci w szkole zawsze powinny czuć się komfortowo i bezpiecznie. Wiadomo jednak, że wiele z nich wraca do domu z problemami, o których nie potrafi mówić bez ogródek. Często powodem jest wstyd, szczególnie jeśli obawa wydaje im się nieadekwatna do wieku lub strachu przed odrzuceniem. Z tego powodu należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

● Warto wyjaśnić dzieciom, że bezpieczeństwo dzieci w szkole to priorytet nauczycieli. Trzeba wskazać, gdzie można udać się po pomoc, gdyby doszło do przykrej sytuacji. Samemu należy być gotowym na wysłuchanie dziecka i codziennie starać się budować pełną zaufania relację.
● Trzeba zapewnić dzieci, że ich potrzeby są wysłuchiwane i są ważne. Niektóre z nich mają kłopoty z jedynie pozornie prostymi rzeczami, np. samodzielnym przechodzeniem przez jezdnię lub paraliżującym strachem przed ciemnością. Wiedząc o tych problemach, można przeprowadzić szczerą rozmowę, a potem zaproponować odpowiednią pomoc oraz dobrać rozwiązania. Możesz nabyć także pomocne gadżety zwiększające poczucie bezpieczeństwa np. plecaki dla dzieci z elementami odblaskowymi. Można też ofiarować swoje wsparcie, np. poprzez wspólną drogę do szkoły podczas ciemnych poranków.
● Niektóre dzieci w czasie zabawy mogą zapominać o przyniesionych przedmiotach. Problem pojawia się wtedy, gdy dziecko zabiera np. na plac zabaw zabawki, ale też klucze do domu czy telefon komórkowy. Z tego powodu warto zaproponować zakup nerki dla dzieci na pas albo produkty jeszcze bardziej dobrane do indywidualnych potrzeb np. torebka na telefon dla dziecka. Popularnością cieszą się także dziecięce portfele, w których można bezpiecznie i bez obaw o zgubienie przechowywać pieniądze na drobne przyjemności.

Bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu – zadbaj, by pociechy zawsze miały to pod ręką

Równie ważną sprawą jest bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu. Małe dzieci rzadko kiedy są w stanie samodzielnie dokładnie zdefiniować swoje potrzeby, dlatego warto zdać się na własną obserwację zachowania malucha, która pomoże zrozumieć, czy dobrze czuje się w przedszkolu. Zadawanie dziecku otwartych pytań, a także rozmowa z pracownikami opiekującymi się dziećmi, również potrafią wiele wnieść. Nauczyciele i pomoc przedszkolna, najczęściej, chętnie udzielają informacji.

Do tego zależnie od pory roku warto zadbać o zdrowie malucha. To dzięki tym przedmiotom bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu znacząco wzrasta:

● praktyczne peleryny przeciwdeszczowe dla dzieci – które są zaprojektowane specjalnie w taki sposób, by sprzyjać zabawie w niepogodę. Co ważne, wiele modeli ma dodatkowe kieszenie, świetnie sprawdzające się w przypadku chęci przechowania ulubionych przedmiotów.
● solidne i bezpieczne parasolki dla dzieci – chętnie wykorzystywane zarówno podczas opadów deszczu, jak i śniegu.
czapki z daszkiem dla dzieci – o stylowych i kreatywnych wzorach oraz praktycznym zastosowaniu. Chronią dzieci przed słońcem zarówno w czasie zabawy na świeżym powietrzu, jak i w trakcie dłuższych wycieczek.

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak zatroszczyć się o pociechy?

Bezpieczeństwo dzieci w domu zależy od wielu czynników. Jedno jest jednak pewne – dzieci, które pozostają same w pokoju, jak i te samodzielnie przebywające w domu przez dłuższy czas, warto przygotować na różnego typu sytuacje.

Z dzieckiem o ryzyku należy rozmawiać wprost. Ważne i trudne do zapamiętania informacje można zapisywać w dobrze widocznych miejscach, np. na kartce umieszczonej na lodówce. Trzeba też zostawić numer telefonu do siebie oraz kontakt alarmowy. Jeśli to możliwe, warto zostawić kilka dodatkowych numerów telefonicznych, np. do dziadków, wujostwa lub bliskich przyjaciół. Jednocześnie trzeba wyjaśnić, jak reagować na próbę kontaktu przez domofon lub pukanie do drzwi.

Jeszcze jednym ważnym tematem jest zostawienie dzieci z opiekunami, np. opiekunką lub dziadkami. Niekiedy dzieci postawione w takiej sytuacji czują się bardzo źle. Co można więc zrobić? Zostawić je z osobami, które pociechy dobrze znają, wyjaśnić dokładnie, kiedy wróci się do domu, a także zapewnić o tym, że bliska osoba została wybrana przez rodziców, do których pociecha ma ogromne zaufanie.

W temacie przedmiotów należy mieć na uwadze, by:

● zabezpieczyć różnego typu gniazdka, szczególnie w przypadku posiadania bardzo małych dzieci oraz niebezpieczne przedmioty;
● przygotować dziecko na sytuacje stresujące. Przykładowo, jeśli codziennie dziecko odprowadzane jest przez rodziców do szkoły to jeśli pociecha kolejnego dnia zostanie odprowadzona przez kogoś innego, trzeba pamiętać o jej ulubionych rzeczach, które zawsze ma ze sobą. Dzieci bardzo nie lubią zmian i szczególnie małe pociechy wolą, gdy dni się od siebie nie różnią. Drobne szczegóły w takiej sytuacji stanowią ogromną różnicę;
● wyjaśnić opiekunowi, co znajduje się w jakim miejscu, a w razie wątpliwości otwarcie poprosić o kontakt. Niekiedy ludzie nie lubią denerwować rodziców, którzy np. przebywają na wakacjach lub zajęci są obowiązkami zawodowymi – co z kolei negatywnie wpływa na samopoczucie pociechy co wpływa na poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Bezpieczeństwo dzieci na drodze – o czym nie można zapomnieć?

Bezpieczeństwo dzieci na drodze to również temat bardzo ważny. Przede wszystkim należy przygotować dzieci na sytuacje niespodziewane. Pociechy intuicyjnie będą wybierały bezpieczne drogi pokryte chodnikiem, a także lepiej oświetlone miejsca. Jak zostało wspomniane wyżej, dzieci wolą to, co znają.

Niestety, czasami zdarzy się, że zabraknie chodnika lub dojdzie do innej niespodziewanej sytuacji. W takim przypadku należy korzystać z pobocza, ale uważać na rowerzystów i zwracać uwagę na nadjeżdżające pojazdy. Do tego trzeba uczulić dziecko, że pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

Dzieci, które znają te zasady, wciąż powinny poruszać się po drodze wyłącznie pod nadzorem dorosłych. Dziecko do siódmego roku życia nie może się poruszać samodzielnie po drogach publicznych, musi być pod opieką osoby, która osiągnęła co najmniej 10 lat.
Niezależnie od wieku zaleca się korzystać z pomocy bezpiecznych dodatków, np. plecaków z elementami odblaskowymi. Należy też zaopatrzyć dziecko w telefon komórkowy lub smartwatcha oraz przestrzec przed zagrożeniami, których może doświadczyć, jeśli zboczy ze znanej drogi.

Rodzice powinni również zwracać uwagę na detale. Tutaj warto przytoczyć sytuację jaka miała miejsce wiele lat temu w Wielkopolsce. Tamtejsza policja, przez długi czas, miała problem ze znalezieniem osoby, która pod szkołami wybierała samotne dzieci i szła za nimi, wchodząc do ich domu. Po długim dochodzeniu przestępca został namierzony. Ustalono także w jaki sposób sprawca wybierał swoje ofiary. Wybierał on dzieci, które miały zawieszony na szyi klucz, co najczęściej oznaczało, iż wracają do pustego domu. Warto zatem przemyśleć też tego typu sprawy, aby ustrzec najmłodszych przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Bezpieczeństwo dziecka – podsumowanie

Dzisiejsze wskazówki można podsumować krótko – w bezpieczeństwie dzieci najważniejsza jest komunikacja i otwartość. Dzieci rozumieją więcej niż myślą dorośli. Są też świetnymi obserwatorami i trudno przychodzi im dostosowanie się do zasad, których nie przestrzegają pozostali domownicy.

Z tego powodu warto pamiętać, że zaufanie i rodzinne budowanie zasad bezpiecznej codzienności jest najlepszym, co można zapewnić dzieciom – niezależnie od ich wieku.