ShellBag

Co kupić do szkoły – gotowa lista zakupów szkolnych

Chłopcy i dziewczynki notują słowa nauczycielki siedząc w ławkach szkolnych

Lista zakupów szkolnych jest każdego roku źródłem wielkich emocji dla dzieci, które chcą dobrać przedmioty jak najlepiej odpowiadające ich gustom. Jednocześnie myśl o tym co kupić do szkoły dla dziecka, to stres dla rodziców, wiedzących jak trudno skompletować dobrą i użyteczną wyprawkę szkolną. Przychodzimy z pomocą i wyjaśniamy, których rzeczy nie może zabraknąć na liście zakupów do szkoły i czym kierować się, by podjąć przemyślaną decyzję.

Lista zakupów szkolnych – czego lepiej nie pominąć

Rodzice wiedzą, jak wielką odpowiedzialnością jest przygotowanie wszystkich elementów szkolnej wyprawki. Lista zakupów szkolnych musi zostać stworzona nie tylko z myślą o kwestiach praktycznych (akcesoria, które chce się zakupić to te wygodne, mieszczące dużo rzeczy i poręczne), ale też tak, by spełniać estetyczne potrzeby pociechy.

Z tego powodu w zakupowym koszyku nie może zabraknąć pozycji wyróżniających się zaletami, które wymieniamy poniżej. Tak przygotowana lista do szkoły jest źródłem wiedzy przed rozpoczęciem każdej kolejnej klasy i sprawia, że rodzice będą mogli, choć na chwilę, odetchnąć z ulgą.

Co kupić do szkoły – na dobry początek

Lista to jedno, natomiast po zakupie wymienionych na niej rzeczy, trzeba je w czymś przenosić. Dobry plecak dla dziecka to podstawa, a ten jakościowy sprawdzać może się nawet przez kilka lat. Ponieważ to w nim przenoszone są wszystkie przedmioty, lista zakupów do szkoły musi rozpocząć się właśnie od niego.

Odpowiedni plecak powinien:

 • wyróżniać się estetycznym wzorem;
 • mieć dużą komorę główną, w której zmieszczą się podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, oraz dodatkową kieszeń na drobiazgi;
 • mieć przegródki boczne (najlepiej z siatką) , idealne na bidon dla dziecka lub butelkę z napojem do szkoły lub trening;
 • zapewniać wygodę poprzez usztywnienie pleców, co sprzyja także utrzymaniu poprawnej postawy ciała;
 • mieć regulowane szelki, dzięki którym komfort będzie odczuwany stale i nawet szybki wzrost ciała, często zauważalny wśród młodych uczniów, nie będzie problemem.

Warto pamiętać, że plecaki dla młodszych i starszych uczniów muszą wyróżniać się jakością, która przejawia się w trwałości. Tę zapewniają m.in. solidnie wykonane zamki oraz najlepsze materiały, przyjazne dla środowiska. Takie plecaki dla dzieci znajdziesz w Shellbag!

Lista do szkoły – co jeszcze kupić uczniowi

Lista do szkoły będzie niepełna, jeśli zabraknie na niej pojemnego piórnika. To właśnie w nim przechowuje się wszystkie niezbędne rzeczy.

Ten, kto kiedyś zapomniał go do szkoły, wie, z jakim stresem jest to związane. Dlatego dobrze, jeśli piórnik szkolny dla dziecka będzie wyróżniać się ponadczasowym wzorem, który nie zniknie z oczu w otoczeniu innych przedmiotów na biurku podczas pakowania się do szkoły.

Ważną kwestią podczas wyboru jest także model. Dobrej jakości piórnik może być składany lub tradycyjny. Jednokomorowa wersja piórnika zawsze zapewnia szybkie odnalezienie niezbędnych rzeczy, przy jednoczesnym zamieszczeniu wewnątrz wielu elementów potrzebnych do nauki.

Za to materiał, z którego wykonywane są trwałe piórniki, powinien być wodoodporny, a nadruk wykonany metodą sublimacji, która oznacza nieścieralność i najwyższą jakość.

Lista zakupów do szkoły powinna zawierać również bidon, który będzie przypominał o nawodnieniu oraz lunchbox na posiłki . Tutaj również istotne jest, aby przedmioty te wyróżniała jakość. Dobry produkt zminimalizuje ryzyko zalania książek, zeszytów i innych materiałów. Ponieważ dzieci w plecaku często noszą także pieniądze na drobne przyjemności czy telefon, zabezpieczenie jest podwójnie istotne.

Dobrym rozwiązaniem są bidony, które mieszczą się w kieszeni plecaka (pojemność około 650 ml). Bezpieczeństwo zapewniają dzięki składanemu ustnikowi, słomce i uchwytowi do trzymania. Ponieważ słomka jest wyciągana, można ją łatwo umyć. Dodatkową zaletą w tym przypadku może być kolorowy nadruk na powierzchni bidonu. Jego oryginalność sprawi, że dziecko nie pomyli bidonu z innym, co pozwoli zachować higienę.

Jeśli chodzi o lunchboxy, dziecko powinno dobrać rozwiązanie najbardziej pasujące do jego trybu dnia. Jedne pociechy wracają do domu zaraz po szkole, inne mają przed sobą pozalekcyjne treningi i innego rodzaju aktywności, wymagające zabrania większych porcji posiłków. Alternatywą do przenoszenia żywności mogą być torby śniadaniowe dla dzieci, możliwe do nabycia w dwóch wersjach – termicznej i nietermicznej. Ta pierwsza szczególnie długo utrzymuje świeżość posiłku i doskonale sprawdza się nawet w przypadku bardzo ciepłych dni.

Lista zakupów do szkoły – zabezpiecz dziecko przed potencjalną kradzieżą

Listę zakupów do szkoły uzupełnij o rozwiązania zabezpieczające to, co może zostać ukradzione, jeśli dziecko nie będzie wystarczająco uważne. Ucząc pociechę odpowiedzialności za ważne przedmioty, budujemy przydatne i użyteczne nawyki na całe dalsze życie. Pokrótce omówmy te przedmioty.

Portfele dla dzieci powinny być wybierane, biorąc pod uwagę kwestie takie jak: jakość materiału, łatwość zamykania, kolor (by zostały łatwo rozpoznane), nadruki na materiale, trwałość zamków lub rzepów, a także ilość komór.

Rodzice preferują, gdy portfel jest zabezpieczony rzepem, co ułatwia zadanie nawet najbardziej skupionym na zabawie, zamiast zabezpieczeniu przedmiotów, dzieciom. Atrakcyjną opcją są także liczne przegródki na banknoty, karty, monety oraz oczywiście – legitymację szkolną.

Torebka na telefon dla dziecka to drugi ważny przedmiot. Jest o tyle atrakcyjna, że dziecko może wziąć ją ze sobą nawet wtedy, kiedy wybiera się na zewnątrz bez możliwości schowania aparatu telefonicznego gdzieś indziej. Jest też poręczna i nie utrudnia wykonywania ruchów.

Pamiętaj, że jeśli dziecko nosi telefon do szkoły, torebkę może umieścić w plecaku. W ten sposób zminimalizuje ryzyko jego zarysowania.

Kolejna pozycja na liście zakupów

Worki dla dzieci powinny zostać dopisane do listy zakupów szkolnych ze względu na to, że można przenosić w nich m.in. buty i strój na zajęcia z wychowania fizycznego. Jeśli zamiast nauki w szkole planowana jest wycieczka lub z innego powodu tego dnia nie ma potrzeby noszenia książek, uczeń może przepakować się w wygodny, niewielki worek, który pomieści najpotrzebniejsze rzeczy.

Choć jeden worek dla dzieci warto mieć pod ręką – np. w szkolnej szafce lub szatni. Dzięki temu nigdy nie będzie problemu z przyniesieniem butów na zmianę lub przebraniem się po treningu czy w gorący dzień.

Pełna lista do szkoły – co jeszcze powinna zawierać checklista przed wrześniem

Wiesz już, co według nas jest jednymi z najbardziej istotnych przedmiotów z listy szkolnych zakupów. To jednak dopiero początek poszukiwań rzeczy potrzebnych każdemu uczniowi. Kolejnym krokiem jest skompletowanie tych drobniejszych, ale równie istotnych. Aby ułatwić proces przygotowań, udostępniamy checklistę. Z jej pomocą odhaczysz wszystkie mniejsze przedmioty, tak często umykające z pamięci.

Do reszty niezbędnych zakupów zaliczamy:

 • strój na w-f, zwróć uwagę, że szkoła może wymagać konkretnego typu odzieży;
 • zawartość piórnika czyli długopisy, ołówki, gumka, kredki, temperówka, linijka, kleje, nożyczki, flamastry, korektor – kompletując je warto wziąć pod uwagę, mogące istnieć, wymagania poszczególnych nauczycieli;
 • zeszyty do każdego przedmiotu, nie zapomnij o dzienniczku ucznia i dodatkowych zeszycikach na notatki oraz ewentualne okładki zabezpieczające;
 • bloki rysunkowe, techniczne i teczki;
 • materiały plastyczneplastelina, papier kolorowy, bibuła, farby, pędzle;
 • kartki samoprzylepne, ułatwiające przygotowania do sprawdzianów;
 • strój galowy – zdarza się, że rodzice chcą, by pociecha na rozpoczęcie roku włożyła strój z zeszłego roku… a ten jest już za mały – możesz zadbać o dobrej jakości komplet, który będzie na tyle uniwersalny, że przyda się także w trakcie innych uroczystości, np. rodzinnych spotkań.

Podsumowując, kompletowanie należy zacząć od sprawdzenia tego, co najważniejsze: przedmiotów do przechowywania. Następnie można przejść do kupowania mniejszych rzeczy, dostosowanych wielkością do zaplanowanego lub kupionego plecaka, piórnika czy worka. W ten sposób rodzice śpią spokojnie, a uczniowie cieszą się doskonałym zestawem, z którego już niedługo będą korzystać każdego dnia!